Hitel szabad felhasználásra? Segítünk választani!
Forrás: Bankmonitor, szerző: Tóth Tímea |
Legyen szó egy nagyobb összegű családi esemény megrendezéséről, utazásról, orvosi kiadásokról, vagy akár az autó meghibásodásáról, a szabad felhasználású banki hitelek komoly segítséget jelenthetnek a célok, vagy a nem várt kiadások fedezésére. Milyen kölcsönök jöhetnek szóba szabad felhasználásra?
Számos esetben lehet szükség kisebb-nagyobb banki kölcsönre, ha terveink megvalósítására, esetleg hirtelen anyagi problémánk megoldására nincs elegendő saját megtakarítás. Cikkünkben összehasonlítottuk a szóba jöhető konstrukciókat, milyen előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek, mikor melyiket érdemes választani.
Személyi kölcsön – gyors és tervezhető
A személyi kölcsönök méltán népszerűek, előnyeik közül nem csak a szabad felhasználhatóság kiemelkedő.
Léteznek bizonyos célhoz kötött személyi hitelek (például felújításra, autóvásárlásra, hitelkiváltásra), emellett pedig szabadon felhasználható konstrukciók is. Ez utóbbival bármilyen cél vagy probléma finanszírozása megvalósítható, legyen szó magánorvosi ellátásról, tanulmányi költségekről, utazásról, esküvőről, lakberendezésről, háztartási gépek cseréjéről.
Előnyei
- Gyors és egyszerű igénylés: egy személyi kölcsön felvétele maximum pár napot vesz igénybe, sok esetben online is igényelhető. A papírmunka minimális, sokkal kevesebb dokumentumot szükséges beadni, mint egy jelzáloghitelnél, ahol az átfutási idő több hetet is igénybe vehet. Emellett a bank által szabott igénylési feltételeknek is jóval könnyebb megfelelni.
- Rugalmasan igényelhető hitelösszeg: a felvehető hitel mértéke pár százezer forinttól akár több millió is lehet. Bankonként változó, de általánosságban 200 ezer és 10 millió forint közötti kölcsönösszeg igényelhető.
- Nem igényel fedezetet: egy jelzáloghitellel ellentétben a személyi hiteleknél nincs szükség ingatlanfedezet felajánlására. Az igényléshez elegendő, ha rendelkezünk elegendő mértékű, rendszeres jövedelemmel (munkabérrel, vállalkozói jövedelemmel, vagy nyugdíjjal)
- Kiszámítható és tervezhető költségek: a személyi kölcsön egyik kiemelkedő előnye, hogy a futamidő végéig fix kamatozással rendelkezik. Így a szerződésben meghatározott törlesztőrészlet az, amit végig fizetnünk kell, a kamatok drágulásától nem kell tartanunk.
- Induló költségek nélkül: nincs szükség extra kiadásra sem, a legtöbb konstrukció induló díjak nélkül elérhető. Egy jelzáloghitelnél ezen költségek több mint százezer forintra is rúghatnak.
Ami némiképp árnyalja a képet
- Egy jelzáloghitellel 10 millió forintnál is több hitelt igényelhetünk, ellenben a személyi hitelekkel ebből a szempontból be vagyunk korlátozva. Ehhez hozzátartozik, hogy egy több milliós személyi kölcsön igénylésekor az átlagosnál már jóval magasabb jövedelmet vár el a bank, hiszen ahogy említettük, a fedezet hiánya miatt ez esetben csak a beérkező jóváírások szolgálhatnak biztosítéknak a bank számára.
- Egy személyi hitelnél nem választhatunk olyan hosszú futamidőt, mint egy jelzáloghitelnél, így a kölcsönt rövidebb idő alatt kell visszafizetnünk (maximum 8-10 év). Ez pedig a legtöbb esetben magasabb törlesztőrészleteket eredményez.
Az objektív összehasonlítás a pénzügyi termékek kiválasztásakor is kulcsfontosságú, így miután az előnyökkel és hátrányokkal megismerkedtél, már jó rálátásod lehet, hogy megfelelő-e számodra ez a fajta szabad felhasználású hitel.
Ha igen, akkor érdemes alaposabban megismerkedned a személyi kölcsönökkel: megtudnod, hogy milyen feltételek kapcsolódhatnak az igényléshez, hogyan zajlik a folyamat. A fedezetet nem igénylő konstrukció a legtöbb hazai bank kínálatában megtalálható, ugyanakkor a feltételek és az ajánlatok bankonként nagyon eltérőek lehetnek.